Фітоестрогени в косметології

Вікове зниження рівня естрогенів в організмі людини призводить до порушення синтезу колагену, гіалуронової кислоти і, як наслідок, до зниження еластичності і гідратированості шкіри, її витончення, виникнення і поглиблення зморшок. Щоб заповнити дефіцит естрогенів, сьогодні до складу косметичних продуктів вводять спеціальні речовини рослинного походження.

Виділити схожу на естрогени людини речовину вченим вдалося на початку 90-х років минулого сторіччя. З тієї пори фітоестрогени стали досить популярними інгредієнтами косметичних засобів і фармацевтичних препаратів. 

Фітоестрогени – природні речовини рослинного походження, які здатні імітувати вплив жіночих статевих гормонів.

Фітоестрогени: механізм впливу і властивості

Фітоестрогени діють на шкіру так само, як і їх натуральні «двійники». На мембранах клітин шкіри є специфічні рецептори: естрогени підходять до них, як ключ до замка. Гормони вступають в контакт з рецепторами, і запускаються найважливіші процеси: активізуються клітинні ферменти, зростає швидкість ділення клітин.

Найважливішими достоїнствами фітоестрогенів є те, що вони добре засвоюються організмом і не накопичуються в ньому.

Практично всі фітоестрогени – потужні антиоксиданти. Крім того, вони мають бактерицидні та протигрибкові властивості. Креми з фітоестрогенами активізують мікроциркуляцію, знімають запалення, покращують тонус шкіри і омолоджують її. Щоб донести активні речовини до глибоких шарів шкіри, часто в таких косметичних засобах використовуються ліпосоми. Крім кремів і масок фітоестрогени можуть входити до складу хімічних пілінгів, препаратів для мезотерапії. Харчові добавки на основі фітоестрогенів також можуть принести користь – як препарати, які надають загальну благотворну дію на організм жінки.

Фітоестрогени можуть мати виражений позитивний вплив при наступних станах:

  • профілактика і корекція гормонозалежного старіння шкіри у жінок в період менопаузи,
    профілактика і корекція фотостаріння шкіри,
  • місцева терапія себореї і акне,
  • лікування андрогенної алопеції,
  • відновлення і регенерація шкіри після шліфування і глибоких пілінгів.

Їх естрогеноподібна дія проявляється в активізації роботи фібробластів, стимуляції ділення клітин базального шару епідермісу. Крім того, фітоестрогени активізують синтез гіалуронової кислоти і колагену.

Дослідники вважають, що у фітоестрогенів велике майбутнє. Важливо розуміти, що фітоестрогени не всмоктуються через шкіру. А так як речовини, що містяться в рослинних екстрактах, самі по собі мало активні, і основна частина сполук з естрогеноподібної активністю утворюється в кишечнику, не варто чекати яких-небудь виражених ефектів від фітоестрогенів, нанесених на шкіру.

Джерела фітоестрогенів

Сьогодні наука налічує понад 70 видів рослин, що містять фітоестрогени. Найбільш вивченими і поширеними в даний час є фітоестрогени, що екстрагуються з сої.

Червона конюшина містить ізофлавоноїди з групи ізофлавонів (біоханін-А і формононетин) і куместанів (куместрол). Сьогодні червона конюшина, як і соя, широко використовується для попередження неприємних симптомів клімактеричного періоду.

Насіння льону містять фітоестрогени лігнани, які в кишечнику людини перетворюються в ентеролактон і ентеродіол. За своєю біологічною дією лігнани схожі з ізофлавонами.

У червоному винограді (і в тому числі в червоному вині) виявлений фітоестроген резвератрол, що має високу антиоксидантну активність.

Хміль, який є важливим інгредієнтом пива, містить фітоестроген 8-пренілнарінгенін. Його активність дуже висока.

Джерело: KOSMETIK international journal, №2 (36), 2009, стор.22-26