The UK’s No.1 Vitamins

Як зупинити активне випадіння волосся у чоловіків?

Випадіння волосся з утворенням симетричних або несиметричних залисин і лисин різної форми в медицині називають алопецією. Причин та видів цього стану дуже багато. У чоловіків найчастіше зустрічається андрогенна алопеція, однак інші її види теж дуже поширені. Точно встановити тип та причини алопеції, а також правильно підібрати стратегію лікування може лише лікар-трихолог після ретельного обстеження шкіри голови та оцінки загального стану здоров’я пацієнта.

Види випадіння волосся у чоловіків

Рубцева алопеція

Фахівці класифікують алопецію на рубцеву (вроджену та набуту) та нерубцеву. Перша трапляється відносно зрідка. Суть її у тому, що у певних зонах відбувається атрофія волосяних фолікулів, вони заміщаються сполучною тканиною, тобто назавжди втрачаються, і волосся більше не росте. Причини – аутоімунні захворювання, тяжкі загальні інфекції, надто агресивний догляд за шкірою, рубці посля травм. Так, псевдопелада Брока – це рідкісне дерматологічне захворювання з повільним прогресуванням випадіння волосся і утворенням рубців на шкірі волосистої частини голови. Може розвиватися самостійно або як ускладнення дискоїдного червоного вовчаку та червоного фолікулярного лишаю.

Нерубцева алопеція

Нерубцеві види алопеції зустрічаються набагато частіше, в переважній більшості випадків. Таке випадіння волосся може бути андрогенним (за чоловічим типом), осередковим (гніздним) або дифузним (по всій голові).

Порівняння кількості волосся до та після

Андрогенна алопеція

має генетичну природу і часто починається після 20 років: спочатку утворюються симетричні залисини ліворуч і праворуч над лобом, потім волосся перестає рости на тім’ї, а в результаті воно залишається тільки у вигляді вузької смуги на потилиці. Цей вид випадіння волосся пов’язаний із гормональними особливостями організму. Під дією ферменту 5-альфа-редуктази тестостерон у шкірі голови перетворюється на дигідротестостерон, який пригнічує функції волосяних фолікулів у зонах підвищеної чутливості до цього гормону. Там волосся спочатку стає пушковим (відбувається його мініатюризація), а потім і зовсім перестає рости.

Фото волосся на голові

Якщо чоловікові більше пощастило у плані спадковості, у нього може не бути помітної лисини, але ймовірне дифузне випадіння волосся. Як правило, воно посилюється у фазі телогена (період спокою фолікулів) і відбувається поступово. Волосся відносно рівномірно, але посилено рідшає і стоншується по всій голові приблизно через 3-4 місяці після фізичного або емоційного стресу, внаслідок впливу внутрішніх токсинів на волосяні фолікули або негативних вікових змін обміну речовин в організмі. Дифузне випадіння волосся може бути і анагеновим, тоді замість фази активного росту волосся відбувається стрімке й тотальне облисіння. Це притаманно для отруєнь важкими металами, впливу радіації, прийому препаратів-цитостатиків, хіміотерапії раку.

Гнізда Алопеція

Ще один вид алопеції – гніздне (осередкове) випадіння волосся – є аутоімунною патологією, для якої характерне запалення волосяних фолікулів. Така алопеція може проявлятися як відокремлені осередки облисіння або масштабна втрата волосся на великих ділянках.

Шкідлива їжа

Причини алопеції

На будь-який вид втрати волосся може впливати комплекс взаємопов’язаних чинників. Навіть без урахування гормональних змін у шкірі голови, властивих андрогенній алопеції, перелік можливих причин облисіння дуже великий:

  • порушення у роботі внутрішніх органів (печінка, підшлункова залоза, кишечник);
  • ендокринопатії (проблеми зі щитоподібною залозою, наднирниками тощо);
  • аутоімунні патології;
  • гельмінтози;
  • стресові ситуації;
  • хронічні інфекції організму та шкіри голови (себорея);
  • неправильний догляд за волоссям – занадто інтенсивне миття та витирання голови, невдалий вибір гігієнічних засобів, регулярне використання фена на максимальній температурі;
  • нераціональне харчування та/або погане засвоєння компонентів їжі, особливо вітамінів та мікроелементів.

Причини дефіциту вітамінів та мінералів

Дефіцит вітамінів та мінералів – одна з головних та універсальних причин різних видів облисіння. Так, науково доведено, що перебіг андрогенної алопеції погіршується нестачею магнію, міді, цинку, селену, вітамінів D, Е, фолієвої кислоти. При дифузній алопеції замало кальцію, сірки та цинку, а при гніздній – заліза, марганцю, сірки, селену та цинку. Водночас за різних видів облисіння вчені фіксували у чоловіків перевищення норми за вмістом свинцю, кадмію, алюмінію, що пов’язано з техногенним навантаженням на екологію, професійними шкідливостями та нездоровим харчуванням1.

У чоловіків дефіцит вітамінів може бути зумовлений цілою низкою факторів:

  • Незбалансоване харчування. Нестача свіжих овочів, фруктів, цільнозернових та інших продуктів, багатих на вітаміни і мінерали.
  • Проблеми із засвоєнням. Захворювання органів травлення, особливо печінки, жовчного міхура та кишечника, можуть порушувати всмоктування біологічно активних речовин.
  • Підвищені фізичні навантаження. Спортсмени та люди, які дотримуються активного способу життя, потребують більшої кількості вітамінів та мінералів, ніж вони отримують із їжею.
  • Перенесені захворювання. Сезонні респіраторні інфекції та багато хронічних недуг виснажують запас вітамінів.
  • Вік. Після 40 років засвоєння вітамінів може знижуватися, хоча потреба у них збільшується.
  • Стрес та спосіб життя. Напружений графік роботи, недосипання, тривоги та шкідливі звички (паління, надмірне вживання алкоголю) негативно позначаються на забезпеченні організму вітамінами.
  • Обмежувальні дієти. Вегетаріанці і вегани можуть відчувати дефіцит вітамінів, на які багаті продукти тваринного походження, наприклад B12, якщо не приймають їх додатково.
  • Медикаменти. Цілий ряд ліків взаємодіють з вітамінами, знижуючи їхній рівень в організмі.
результат трикології волосся

Вітаміни та мінерали, важливі для здоров'я волосся

Вітаміни та мікроелементи виконують безліч функцій в організмі, зокрема перешкоджають випадінню та сприяють росту волосся.

Ось кілька прикладів:

  • Бета-каротин (попередник вітаміну А) бере участь у процесі зростання клітин та допомагає зберігати здоров’я шкіри голови.
  • Вітаміни групи B – це цілий комплекс корисних речовин, наприклад, вітамін B7 (біотин) є джерелом сірки, що бере участь у синтезі білка колагену, важливого для гарного стану шкіри, нігтів і волосся. А вітамін B12 сприяє утворенню червоних кров’яних клітин та покращує кровообіг, що позитивно позначається на стані волосся.
  • Вітамін C є потужним антиоксидантом, який допомагає захищати волосся від пошкоджень, а також сприяє засвоєнню заліза, необхідного для його здоров’я.
  • Вітамін D стимулює появу нових волосяних фолікулів, його нестача пов’язана із випадінням волосся.
  • Вітамін E покращує кровообіг у шкірі голови та має антиоксидантні властивості.
  • Фолієва кислота сприяє оновленню клітин та допомагає у підтримці здоров’я волосся.
  • Параамінобензойна кислота бере участь у засвоєнні білка, а також допомагає утримувати вологу у волоссі, запобігаючи його сухості та ламкості.
  • Цинк відіграє важливу роль у зростанні та відновленні волосся, регулює рівень гормонів, включно з тестостероном та його похідними.
  • Залізо – це складова частина гемоглобіну, який переносить кисень до клітин організму та волосяних фолікулів. Якщо його достатньо, то забезпечується нормальне кровопостачання фолікулів, що сприяє їх посиленню, зменшенню випадіння волосся та прискоренню росту.
  • Селен важливий для антиоксидантного захисту організму та допомагає підтримувати здоров’я шкіри та волосся.
  • Кремній бере участь у синтезі колагену, сприяє зміцненню волосся та поліпшенню його структури.
Корисна їжа

Що ще важливе для здоров'я волосся?

Основою волосся є білок кератин, який складається з амінокислот. З їжею організм отримує білки і розщеплює на їх амінокислоти, які використовує в обміні речовин, зокрема і для росту волосся, забезпечення його міцності, нормальної товщини. При посиленому випадінні волосся та алопеції очевидно, що цей процес порушено. У таких випадках фахівці підкреслюють важливість надходження амінокислот ззовні, тобто необхідність прийому певних медикаментів2. Це означає, що тільки вітамінами і мікроелементами алопецію зупинити неможливо. Їхній комплекс має бути посилений амінокислотами – будівельними компонентами для формування кератину волосся. Це, наприклад, L-цистеїн, L-метіонін, L-лізин.
Крім амінокислот для здоров’я волосся дуже важливі й антиоксиданти. До них належать не тільки багато вітамінів і мікроелементів, а й рослинні екстракти. Так, екстракт виноградної кісточки містить проантоціанідини, які знижують оксидативний стрес – нівелюють шкідливий вплив вільних радикалів кисню на мембрани волосяних фолікулів. Інші рослинні компоненти, наприклад лігнани, теж мають сильні антиоксидантні властивості, а також знижують запалення в шкірі голови і зміцнюють структуру волосся, роблячи його менш схильним до ламкості і пошкоджень.

Рекомендації для запобігання випадінню волосся

Найчастіше розвиток алопеції у чоловіків відбувається поступово. Щоб перешкоджати її прогресуванню, спочатку важливо пройти повне медичне обстеження. Виявлення та усунення багатьох проблем може дати позитивний ефект для волосся, не кажучи вже про загальну користь для здоров’я. Крім того, важливо дотримуватися збалансованого харчування, не вживати їжі глибокої промислової переробки (ковбаси, снеки, копченості, консерви та ін.). Основу раціону мають становити фрукти, овочі, горіхи, злаки. Обов’язково на столі мають бути натуральне м’ясо, риба, кисломолочні продукти та ін. Бажано уникати стресових ситуацій та мати достатні фізичні навантаження, займатися фізкультурою. Якщо з харчуванням і здоровим способом життя не все ідеально через об’єктивні причини, варто обговорити з лікарем доцільність додаткового прийому вітамінів з мікроелементами та іншими корисними речовинами. В аптеках є спеціальні комплекси для профілактики алопеції у чоловіків, на які варто звернути увагу.

Висновок

Існують кілька різновидів алопеції, яка вражає чоловіків іноді у досить молодому віці. Кожна з них має свої причини та механізми розвитку, але в будь-якому разі негативні процеси, що призводять до втрати волосся та облисіння, посилюються при нестачі вітамінів, мікроелементів, антиоксидантів, амінокислот та інших важливих речовин.

Для лікування алопеції важливо пройти повне медичне обстеження та зміцнити загальне здоров’я. Необхідно перейти на раціональне харчування, виключити вплив стресів, правильно доглядати шкіру голови тощо. Крім того, доцільно також посилити весь цей комплекс заходів прийомом засобу з вітамінами, мікроелементами, амінокислотами, антиоксидантами, рослинними екстрактами та ін.

Якщо ви помітили, що почалося випадання волосся, спробуйте вранці та ввечері приймати Хеафолік («Вітабіотикс», Велика Британія). Цей комплекс створений спеціально для чоловіків, які прагнуть зупинити алопецію та відновити ріст волосся. Рекомендований курс прийому становить 3-6 місяців. На тлі переходу до здорового способу життя та адекватного лікування основного захворювання це має дати позитивний результат.

1. Чемодурова Н.Є., Туркіна В.А. Дисбаланс мікро- та макроелементів волосся як діагностичний критерій алопецій: досягнення, проблеми та перспективи // Львівський медичний часопис Acta Medica, 2020, №26, с. 80-88.

2. Калюжная Л.Д. Системное лечение при диффузной алопеции и заболеваниях стержня волоса // Український журнал дерматології, венерології, косметології, 2013, №2.