Не всі чоловіки страждають через облисіння. Однак багато хто все ж таки комплексує щодо своєї зовнішності. Адже це так неприємно – до солідного віку ще далеко, а на маківці або над лобом вже з’явилися залисини… Переважна більшість чоловіків хочуть повернути колишнє шикарне густе волосся, щоб мати більш презентабельний вигляд. І це можливо.
Визначення андрогенної алопеції
У медицині облисіння у чоловіків називають андрогенною алопецією (АА). Це захворювання, зумовлене дією чоловічих статевих гормонів (андрогенів) на волосяні фолікули в осіб зі спадковою схильністю, що супроводжується надмірним випадінням волосся1. На АА припадає до 80% всіх випадків випадіння волосся у чоловіків2. Її лікування потребує тривалого застосування засобів місцевої та/або системної дії. Аналіз вітчизняного фармринку свідчить, що при АА широко застосовують косметичні засоби для зміцнення волосся, лікарські препарати на основі міноксидилу та фінастериду, а також полівітамінно-мінеральні комплекси, створені спеціально для чоловіків з АА.
Значення проблеми для чоловіків та суспільства
Втрата волосся може значно вплинути на самооцінку та психологічний стан чоловіка. У багатьох облисіння спричиняє невпевненість у собі, зниження самооцінки, депресію. Через втрату волосся внаслідок розвитку АА чоловіки можуть почуватися менш привабливими та менш успішними у професійній та соціальній сферах.
Андрогенна алопеція має велике значення як для окремих чоловіків, так і для суспільства в цілому. У світі спостерігається неухильне зростання попиту на косметичні засоби, ліки та процедури, здатні ефективно боротися з цією проблемою. Так, у 2019 році глобальний ринок засобів для лікування андрогенної алопеції оцінювався у кілька мільярдів доларів США. І він продовжує зростати, оскільки дедалі більше людей звертаються по медичну допомогу в боротьбі зі втратою волосся та облисінням. Основними сегментами цього ринку є лікарські засоби, різні косметичні продукти, полівітамінно-мінеральні комплекси для росту волосся тощо. Серед споживачів зростає інтерес до натуральних засобів догляду за волоссям, що також впливає на динаміку ринку.
Причин посиленого випадіння волосся досить багато, ось найпоширеніші:
Втрата волосся у більшості пацієнтів є мультифакторним процесом. Усі ці причини часто взаємопов’язані і можуть посилювати одна одну. Наприклад, генетична схильність може зробити фолікули волосся більш чутливими до дії гормонів, а неправильний спосіб життя збільшить цей вплив.
Роль андрогенів у рості волосся
Андрогени, такі як тестостерон та його метаболіти, відіграють ключову роль у рості волосся у людей. Вони є важливими стимуляторами – впливають на фолікули, підтримуючи їх в активному стані, і сприяють появі нового волосся, визначають його товщину і текстуру. Крім того, від рівня андрогенів залежить активність сальних залоз, яка впливає на жирність та блиск волосся.
Андрогени регулюють цикл росту волосся, включно з фазою анагену (активного росту), переходу в катаген (проміжна фаза) та телогену (стадія випадіння). Ці статеві гормони визначають тривалість кожної фази та контролюють, коли волосяний фолікул має перейти до наступної.
Для правильного циклу росту волосся дуже важливим є нормальне функціонування андрогенних рецепторів у фолікулах волосся. Так, при впливі ферментів волосяних фолікулів тестостерон перетворюється у шкірі голови на дигідротестостерон, який сильніше впливає на фолікули волосся, ніж тестостерон, і є основною причиною андрогенної алопеції.
Процес мініатюризації волосяних фолікулів
Неправильно вважати АА результатом системного гормонального збою в організмі. Майже у всіх чоловіків з АА рівень андрогенів, що циркулюють у крові, перебуває у нормі. АА зумовлена підвищеною чутливістю волосяних фолікулів до дигідротестостерону (DHT), збільшеною щільністю андрогенних рецепторів у певних зонах (маківка, ділянки над скронями) та/або підвищеною активністю ферменту 5α-редуктази II типу, яка перетворює тестостерон на 5α- дигідротестостерон.
Після зв’язування DHT з його рецептором у шкірі голови утворюється комплекс, який переміщається до клітин волосяних цибулин і стимулює синтез речовин, що регулюють їх диференціювання та зростання. В результаті скорочується фаза анагену та відбувається мініатюризація волосся в андроген-чутливих зонах до розмірів пушкового. Розвивається також поступова деградація волосяних фолікулів в останній фазі катагену, після якої їх відновлення припиняється.
Генетичні фактори, що впливають на розвиток андрогенної алопеції
Андрогенна алопеція успадковується як по батьківській, так і по материнській лінії. Це означає, що якщо у батька, діда чи іншого кревного родича є андрогенна алопеція, то висока ймовірність її появи у їхніх нащадків чоловічої статі. Жінки також можуть успадковувати гени схильності до алопеції. Однак у них рідше утворюються ділянки без волосся, оскільки випадіння відбувається дифузно по всій голові, а не лише в деяких зонах, як у чоловіків. Дія генів андрогенної алопеції реалізується лише під впливом андрогенних гормонів, зокрема дигідротестостерону.
Типові ознаки та симптоми
Облисіння за чоловічим типом, або АА, може починатися у будь-якому віці, причому відразу після статевого дозрівання. Зазвичай перші ознаки чоловіки помічають у віці від 20 років. Ось типові симптоми АА:
Характеристика ступенів алопеції за шкалою Норвуда
У 1950-х роках Джеймс Гамільтон розробив шкалу, а пізніше, у 1970-х роках, її удосконалив О’Тар Норвуд. Тепер шкала випадіння волосся Гамільтона – Норвуда – це інструмент для оцінки ступеня облисіння у чоловіків, який використовують дерматологи та трихологи.
Характерна початкова ознака АА у чоловіків – залисини на лобній лінії росту волосся, переважно, у формі трикутника, з подальшим потоншанням волосся на маківці голови. Залежно від тяжкості виділяють АА: легкого ступеня I-II, помірну – III-IV та важку – IV – VII.
Ступінь | Опис |
I | незначне зміщення лінії волосся догори |
II | випадіння волосся у скронево-лобній частині голови; спочатку проявляється у вигляді невеликих залисин, які зміщуються не більше ніж на 2 см від природної лінії волосся |
III | залисини досягають потилиці і таким чином знаходяться далеко за межами природної лінії волосся |
IV | випадіння волосся у тім’яній ділянці голови; зони порідіння та облисіння стають явно видимими |
V | випадіння волосся в передній частині голови: в зоні скронь та потилиці утворюється лисина у формі півкола |
VI | облисілі зони в лобній та тім’яній частинах голови зливаються; збільшується випадіння волосся у скроневих зонах |
VII | на голові залишається лише невелика частина волосяного покриву (від вух до потилиці) |
Психологічний вплив на пацієнтів
Андрогенна алопеція може мати значний психологічний вплив на пацієнтів, особливо молодих людей, у яких тільки починається порідіння волосся. Ось деякі з психологічних аспектів, пов’язаних з АА:
Важливо пам’ятати, що психологічні аспекти АА можуть бути значні, як і фізичні. Підтримка з боку сім’ї, друзів та професійних фахівців, таких як психологи чи терапевти, може бути важливою для допомоги пацієнтові.
Клінічне обстеження та анамнез
При підозрі на андрогенну алопецію важливо провести комплексне медичне обстеження та зібрати анамнез пацієнта. Важливо з’ясувати у чоловіка, коли в нього почалися перші ознаки облисіння, якою є їх тривалість, чи були якісь попередні події або фактори, які могли спровокувати втрату волосся (наприклад, стрес, зміни в режимі харчування, стані здоров’я тощо). Оскільки андрогенна алопеція має генетичну природу, варто уточнити, чи були випадки облисіння у родичів пацієнта з боку батька чи матері.
Інструментальні методи: трихоскопія, біопсія
Для обстеження шкіри голови та волосся лікар обов’язково проведе дерматоскопію та трихоскопію, тобто детальний огляд із використанням спеціальних приладів. Значення мають такі параметри, як кількість (щільність росту) волосся на досліджуваній ділянці, середній діаметр волосків, співвідношення термінального та пушкового волосся.
У деяких випадках може знадобитися проведення біопсії для додаткового аналізу (вивчення зразка шкіри голови). Це може бути необхідно, якщо існує невизначеність у діагнозі або є ознаки інших дерматологічних захворювань.
Оцінка рівня гормонів та генетичні дослідження
Хоча андрогенна алопеція зазвичай діагностується на основі клінічного огляду, в деяких випадках можуть бути призначені лабораторні аналізи, щоб уникнути інших ймовірних причин облисіння. Це може бути оцінка рівня андрогенів, пролактину, гормону росту, гормонів щитоподібної залози та ін.
Для комплексної діагностики часто використовують мікроелементний аналіз. Це дослідження дає змогу виявити, яких вітамінів або мінералів не вистачає фолікулам, чому волосся має дефекти, легко ушкоджується і випадає.
Генетичні дослідження для діагностики АА зазвичай не проводять, оскільки це дорого і недоцільно, особливо якщо є сімейний анамнез захворювання.
Після всіх необхідних обстежень лікар може поставити діагноз андрогенної алопеції та порекомендувати відповідне лікування та догляд за волоссям.
[1]При андрогенній алопеції тестостерон перетворюється на дегідротестостерон під дією 5-альфаредуктази, що призводить до руйнування волосяного фолікула.
[2] Лігнани та міо-інозитол у складі Хеафолік® для чоловіків блокують дію 5-альфаредуктази, яка перетворює тестостерон в дегідротестостерон, що зупиняє негативну дію андрогенів на волосяний фолікул тим самим зупиняючи випадіння волосся.
[3] Амінокислоти, вітаміни та мінерали сприяють активізації росту волосся, покрещення якісних характеристик волосся (густота волосся, товщина волосини, пігментація).
[4] https://khobzei.clinic/wp-content/uploads/2024/03/Звіт-про-дослідження.HAIRFOLLIC.pdf
Фармакологічні методи: міноксидил, фінастерид
Препаратом «першої лінії» для лікування АА у чоловіків віком від 18 років вважається розчин міноксидилу в концентрації 2% або 5%. Його слід втирати у суху шкіру голови вранці та ввечері по 1 мл. Ця речовина належить до периферичних вазодилататорів. Міноксидил створювали як ліки від серцево-судинних захворювань, а згодом випадково з’ясувалося, що при місцевому застосуванні він посилює ріст волосся. Цю «побічну» дію стали вивчати та визначили, що міноксидил розширює судини та покращує кровообіг у шкірі голови, тому фолікули отримують достатньо
поживних речовин для відновлення росту волосся. Більш того, препарат ще й блокує перетворення тестостерону на дигідротестостерон, через активність якого починається АА.
Основною перевагою використання міноксидилу є подовження фази анагену та збільшення діаметра волосся незалежно від причини його випадіння. Лікування сприяє нормалізації стану волосяних фолікулів і перетворює мініатюризоване волосся на термінальне. У дослідженнях, що визначали ефект 2% розчину міноксидилу у чоловіків, було показано, що кількість волосся збільшилася у них порівняно з початковими показниками від 11,0% до 54,8% за 4-6 місяців і від 14,8% до 248,5% за 12 місяців. При цьому системні побічні реакції не зафіксовані2. Ефективність лікування міноксидилом слід оцінювати через 6 місяців, а тривалість такої терапії можлива доти, доки ефект не відповідатиме бажанню пацієнта щодо відновлення волосся.
Іншим препаратом, ефективним при АА, є фінастерид. Це інгібітор 5α-редуктази II типу, що знижує рівень DHT у сироватці крові, простаті та шкірі голови приблизно на 65%. Його прийом чоловіками по 1 мг на добу сприяє значному збільшенню кількості волосся на тім’ї та в лобно-скроневих зонах. Середнє збільшення кількості волосся завдяки прийому фінастериду порівняно з початковим рівнем за 12 місяців становить від 3,6% до 29,1% на маківці та від 3,3% до 4,9% у лобній зоні2. Лікування фінастеридом може спричинити депресію, зниження лібідо, порушення еякуляції та імпотенцію. Ці небажані ефекти слабшають при продовженні лікування та зафіксовані менш ніж у 2% чоловіків віком до 40 років.
Важливо розуміти, що припинення використання міноксидилу або прийому фінастериду з часом призведе до повернення симптомів АА. Для підтримки позитивного результату потрібне постійне лікування з короткими перервами.
Хірургічні методи: трансплантація волосся
Крім медикаментозних, є хірургічні методи лікування АА. Найменш травматичний і дуже ефективний – трансплантація волосся. Суть його полягає в перенесенні волосяних фолікулів з потиличної або бічних частин голови (донорські зони), де волосся, як і раніше, росте, оскільки воно не чутливе до дії DHT, на ділянки облисіння. Процедура проводиться під місцевою анестезією, вона практично безболісна. Тривалість одного сеансу хірургічної трансплантації волосся може тривати від 3 до 6 годин. Залежно від ступеня АА та бажаного ефекту може знадобитися від однієї до кількох процедур. Основною перевагою цього методу є те, що трансплантується власне волосся пацієнта. Результат роботи хірурга виглядає абсолютно природно, а головне, що він буде незмінним. Пересаджене волосся вже не випаде. Єдиний недолік трансплантації волосся – досить висока вартість.
Комплексний підхід
Найновіші дослідження в галузі лікування андрогенної алопеції показали набагато більшу ефективність застосування комплексного підходу: міноксидил або фінастерид, або хірургічна трансплантація волосся плюс застосування особливих вітамінно-мінеральних комплексів3. Наприклад, прийом спеціального вітамінно-мінерального комплексу Хеафолік® для чоловіків компанії «Вітабіотикс» (Велика Британія) довів свою ефективність у комплексній терапії андрогенної алопеції у чоловіків.
Амінокислоти у складі комплексу Хеафолік® для чоловіків (L-цистеїн, L-метіонін, L-лізин) стимулюють відновлення росту волосся, оскільки служать для них структурним матеріалом. Вітаміни (групи В, біотин, бета-каротин, С, Е та ін.) та мікроелементи (мідь, цинк, залізо) забезпечують поліпшення живлення волосяних фолікулів. Екстракт виноградних кісточок має антиоксидантну дію, нейтралізує негативний вплив вільних радикалів на волосяний фолікул. Лігнани та міо-інозитол знижують активність 5α-редуктази та нейтралізують негативний вплив DHT на волосяні фолікули, тим самим сприяючи припиненню випадіння волосся.
Нетрадиційні методи та засоби: застосування натуральних олій, гомеопатія
Багато пацієнтів, як і раніше, використовують сумнівні методи терапії АА, які не мають наукового обґрунтування. Це, наприклад, застосування натуральних олій, гомеопатії, прийом кофеїну, втирання у шкіру настоянок лікарських рослин, червоного перцю тощо. На подібні способи лікування АА не варто витрачати час та зусилля. Набагато корисніше проаналізувати та змінити на краще своє харчування, спосіб життя та звички, виявити та почати адекватно лікувати супутні захворювання ШКТ, шкіри та ін.
Рекомендації щодо догляду за волоссям та шкірою голови
Догляд за волоссям та шкірою голови при андрогенній алопеції важливий для підтримки їхнього здоров’я, а також для зменшення швидкості подальшого облисіння. Ось деякі рекомендації:
Запобігання прогресуванню андрогенної алопеції
Якщо симптоми АА вже помітні у віці 25-30 років, зупинити чи сповільнити її розвиток допоможе своєчасна діагностика та негайний старт лікування. Спеціальний комплекс Хеафолік® для чоловіків сприяє нормалізації метаболічних процесів в організмі, уповільнюючи процес розвитку андрогенної алопеції. Регулярно звертайтеся до лікаря-дерматолога або трихолога для професійної консультації та моніторингу стану вашого волосся і шкіри голови. Чим раніше буде розпочато лікування АА, тим простіше отримати позитивний результат і зберегти його якнайдовше.
Значення здорового способу життя та дієти
Відмова від паління, вживання алкоголю, нормалізація маси тіла та правильне харчування кардинально не вплинуть на волосся та шкіру голови, але можуть покращити їхній стан. У вашому раціоні має бути їжа, багата на білок, залізо, цинк, вітаміни групи B, C та жирні кислоти омега-3. Усі ці речовини із плином крові можуть надходити у волосяні фолікули та сприяти росту волосся. І не забувайте про регулярний прийом вітамінних комплексів з метою профілактики випадіння волосся.
Нові методи лікування та діагностики
Останнім часом було запропоновано кілька нових методів діагностики та лікування АА, які передбачають інноваційні підходи та технології. Так, ідентифікація особливих біомаркерів у крові або на шкірі голови може бути корисною для прогнозування ризику розвитку АА та оцінки ефективності її лікування. Це перспективний метод діагностики та моніторингу захворювання. Ще одна інновація – точна медицина (precision medicine), індивідуалізований підхід до лікування АА, що ґрунтується на генетичних та інших факторах ризику для пацієнта і може бути найбільш ефективним для оптимізації лікування та досягнення найкращих результатів.
Дослідження в галузі генної терапії та стовбурових клітин
Нові методи лікування АА поки що перебувають у стадії лабораторних досліджень або клінічних випробувань. Їхню ефективність, безпеку та реальне практичне застосування ще належить визначити. Але вже відомі найперспективніші напрями. Наприклад, у генній терапії АА досліджується можливість введення генів, здатних контролювати ріст волосся або блокувати процеси, що призводять до облисіння. Добрі результати демонструє і терапія стовбуровими клітинами, які стимулюють регенерацію волосяних фолікулів та ріст волосся. Такі клітини можуть бути у складі препаратів або безпосередньо використовуватися для трансплантації у шкіру (цей підхід перебуває на ранній стадії досліджень).
Перспективним також може бути використання факторів росту фібробластів (FGF) та епітелію (EGF) для покращення росту волосся та стану волосяних фолікулів.
Перспективи застосування нових технологій, таких як кріоЕМ та ШІ, у вивченні алопеції
Механізми розвитку АА розкрито ще не повністю, в медицині продовжується їх вивчення для пошуку нових методів діагностики та лікування. Для цього використовуються інноваційні технології, наприклад:
Облисіння у чоловіків, або андрогенна алопеція (АА), – це спадкова патологія, пов’язана з дією чоловічих статевих гормонів на волосяні фолікули. Погіршують її розвиток порушення кровообігу в шкірі голови, а також нездоровий спосіб життя та дефіцит у раціоні вітамінів, мінералів, амінокислот тощо. Діагностика АА проводиться зазвичай під час лікарського огляду. Для лікування використовуються два препарати з доведеною ефективністю – міноксидил (для втирання в шкіру голови) та фінастерид (для прийому всередину). Ведуться подальші дослідження в галузі вивчення та терапії АА. Так, відомі в Україні лікарі-трихологи Кузьма Хобзей (МЦ «Хобзей Клінік», Київ) та Юлія Овчаренко, керівник Інституту трихології (Харків), провели проспективне порівняльне обсерваційне дослідження комбінованого лікування АА з використанням комплексу Хеафолік® для чоловіків.
У дослідження було включено 40 чоловіків віком у середньому 35 років з діагнозом АА від ІІ до ІV ступеня за шкалою Гамільтона – Норвуда. Пацієнти були випадково розподілені на 2 групи. Пацієнти І групи отримували стандартне лікування АА згідно з Європейськими рекомендаціями 2018 року – місцеву терапію міноксидилом 5%. У пацієнтів II групи таке саме стандартне лікування поєднувалося з додатковим прийомом Хеафолік® для чоловіків (щодня по 2 капсули протягом 6 місяців). Період спостереження за пацієнтами тривав у динаміці 6 місяців. Під час їхніх контрольних візитів через 3 та 6 місяців проводилося фотодокументування, цифрова трихоскопія та оцінка таких параметрів волосся,
як щільність росту, середня товщина стрижня, розподіл на тім’ї та у лобно-скроневих зонах порівняно з вихідними даними.
Позитивна динаміка зафіксована у всіх без винятку пацієнтів, починаючи з другого візиту. Так, збільшення товщини волосся в зоні маківки у групі II становило +9,5% і було більш достовірно значущим, ніж у групі І (+5,2%). Поліпшення показників щільності росту волосся та його середнього діаметра в андрогензалежних зонах було в обох групах, але у групі Хеафолік® – більш виражене.
Найкраща динаміка досліджуваних показників у групі II, учасники якої в комбінації з міноксидилом отримували комплекс Хеафолік® для чоловіків, свідчить про його позитивний вплив на лікування АА та підвищення ефективності стандартної терапії3.
Спеціальні вітамінно-мінеральні комплекси від Вітабіотикс – виробника №1 у Великобританії
На правах реклами. Перфектил, Менопейс, Остеокеа, Детоксил, Велмен, Велвумен, Хеафолік. Дієтичні добавки. Виробник: Vitabiotics Ltd./Вітабіотикс Лтд., 1 Епслі Уей, Лондон NW2 7HF, Великобританія, тел.: + 44 (0) 20 8955 2662.. Імпортер: ТОВ «Дельта Медікел», 08132, Україна, м. Вишневе, вул. Чорновола, 43, тел.: +38 (044) 593-33-55. Представник в Україні: Представництво «Дельта Медікел Промоушнз АГ», Україна, 08132, м. Вишневе, вул. Чорновола, 43, тел.: +38 (044) 585-00-41.
Під надписом №1 у Великобританії мається на увазі той факт, що виробник Вітабіотикс являється з продажу з аптек у Великобританії в категорії “Вітаміни”. Джерело: The Nielsen Company. Період 52 тижні до 07 жовтня 2023 року. DM.UA.VIT.24.02.01і
Copyright ©2024 Vitabiotics in Ukraine
Всі права захищені.