The UK’s No.1 Vitamins

Звіт про дослідження Хеафолік для чоловіків

Репрезентативний пацієнт з ІІ групи 1й візит
Репрезентативний пацієнт з ІІ групи 2й візит
Репрезентативний пацієнт з ІІ групи 3й візит

Репрезентативний пацієнт з ІІ групи, первинний візит, перший та другий контрольні візити. Відмічається візуальне збільшення густоти, потовщення волосся, та збільшення інтенсивності пігментації волосся в зоні маківки на контрольних візитах.

База проведення дослідження – МЦ «Хобзей Клінік» (адреса: Україна, м.Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 33А, оф.6) та ТОВ МЦ «Інститут трихології», м. Харків. (адреса: Україна, м.Харків, вул. Данилевського, 17)

Автори дослідження: Кузьма Хобзей, лікар-дерматолог, трихолог, спеціаліст з хірургічного відновлення волосся; Юлія Овчаренко, керівник Інституту трихології, лікар-дерматовенеролог, трихолог, кандидат медичних наук, доцент кафедри дерматовенерології ХМАПО, член Європейського Товариства Дослідження Волоскандидат медичних наук, професор.

ТЕМА ДОСЛІДЖЕННЯ

Перевага комбінованого лікування андрогенетичної алопеції у чоловіків з додаванням комплексу з антиоксидантною та метаболічною активністю у порівняні з монотерапією міноксидилом

Вступ

В даний час андрогенетична алопеція (АГА) розглядається як полігенний, багатофакторний розлад, яка є найбільш поширеною формою втрати волосся, що вражає до 80% чоловіків і 50% жінок протягом їх життя [1].

Прогресуюча мініатюризація у схильних волосяних фолікулах (ВФ) у супроводі зі скороченням тривалості наступних фаз росту призводить до поетапної трансформації пігментованого термінального волосся у веллусоподібні, клінічно значущому зниженню щільності волосся та їх витончення, демонструючи клінічно кілька патернів розподілу [1,2.3].

Одна з перших класифікацій АГА відповідно до типу та ступеню втрати волосся у чоловіків була введена Гамільтоном в 1950-х роках минулого століття. Вона описує класичну втрату волосся за чоловічим патерном з регресом передньої лінії росту волосся, формуванням характерних лобно-скроневих залисин, прорідженням в зоні маківки та поступовим злиттям цих зон на пізніх стадіях. В 1970-х роках ця шкала була доповнена та удосконалена Норвудом і в модифікованому виді шкала Гамільтона-Норвуда використовується в клінічній практиці до сьогодні [2, 3].

Поряд з визначенням патерну АГА, важливою точкою відліку в диференційній діагностиці цього стану та моніторингу терапії є кількісна оцінка морфометричних параметрів росту волосся, серед яких щільність волосся на досліджуваній ділянці, середній діаметр волосся, кількість волосся у фолікулярних юнітах та співвідношення термінального волосся/веллусу мають клінічне значення [4].

Сучасні погляди на етіопатогенез АГА припускають провідну роль впливу трихотропних гормонів на генетично схильні ВФ, серед яких андрогени мають найбільше значення [1]. Залежні від андрогенів процеси відбуваються переважно через зв’язування дигідротестостерону (ДГТ) з андрогеновим рецептором (АР). ДГТ-залежні функції клітин визначаються наявністю слабких андрогенів, їх перетворенням на більш потужні андрогени під дією 5-редуктази (тип 2), низькою ферментативною активністю дезактивуючих андрогени ферментів і присутністю у великих кількостях функціонально активних АР на схильній до захворювання зоні голови. Ключова роль відведена перетворенню тестостерону на ДГТ в дермальному сосочку (ДС), тоді як регульовані андрогенами фактори, що виробляються клітинами ДС, імовірно впливають на зростання інших компонентів ВФ [1].

На додаток до андроген-залежних змін у патогенезі АГА доведено залучення фолікулярного мікрозапалення з формуванням фіброзу, що спровоковані окислювальним стресом [5]. У пошуку механізмів, що регулюють активацію та прогресуючий розвиток АГА, було встановлено, що окислювальний стрес є важливим фактором, що робить свій негативний внесок у облисіння. Було показано, що кератиноцити можуть реагувати на хімічний стрес, що чиниться подразниками, забруднюючими речовинами та УФ-опроміненням, шляхом вироблення активних форм кисню, оксиду азоту та викиду IL1-а, що зберігається внутрішньоклітинно. Відомо, що і сам по собі цей прозапальний цитокін пригнічує зростання окремих ВФ при культивуванні, а сусідні фібробласти також реагують на такий прозапальний сигнал. В результаті за умови збереження збудників з’являється стійке запалення, що супроводжується видозміною сполучної тканини [6].

Додатковими факторами цієї гіпотези виступили результати дослідження чутливості клітин ДС до окислювального стресу [7]. Порівняно з клітинами, взятими із потиличної не ураженої облисінням області, клітини ДС з лисіючої ділянки волосистої частини голови чоловіків характеризувалися значно більшою чутливістю до окислювального стресу. Клітини ДС, взяті на ураженої облисінням ділянці волосистої частини голови, також відрізнялися зниженою проліферацією та міграцією, що супроводжувалися збільшенням рівня активних форм кисню та старінням. У зв’язку з отриманими даними, деякі дослідники розглядають АГА як органоспецифічне прискорене старіння з підвищеною чутливістю фібробластів ВФ до окіслювального стресу [7].
Тому, треба зазничити, що втрата волосся у більшості пацієнтів є мультифакторіальним процесом, що включає поряд з роллю андрогенів, вплив тригеррних і обтяжливих факторів, починаючи від дефіцитних станів, психо-емоційних стресів, метаболічних порушень, закінчуючи впливом факторів навколишнього середовища та хронобіологічними змінами, що призводить до необхідності комбінованої терапії.

Затвердженим стандартом лікування АГА у чоловіків є фармакологічна блокада 5α-редуктази в поєднанні з використанням прямого стимулятора ВФ міноксидилу [1]. Тим не менш, побічні ефекти, що спостерігаються, а також, в деяких випадках, протипоказання до системного застосування блокаторів 5α-редуктази фінастериду і дутастериду лімітують їх застосування в щоденній клінічній практиці і роблять актуальним пошук нових альтернативних молекул для лікування АГА, що мають антиандрогенні властивості, поряд високою безпекою та ефективністю. А додаткове застосування антиоксидантів та метаболічної терапії є етіопатогенетично обґрунтованими за рахунок посиленного впливу на тригери АГА та в синергізмі з традиційною терапією, можуть бути фактором, що покращує відповідь пацієнтів на лікування.
Перспективним досягненням у цій галузі є застосування дієтичної добавки Хеафолік® для чоловіків, яка містить комбінацію активних інгредієнтів, що доповнюють один одного. До складу нутрієнта входять лігнани (поліфеноли рослинного походження (діглюкозид секоізоларицирезинола)); екстракт віноградних кісточок, що є багатим джерелом поліненасичених жирних кіслот та флафоноїдів; амінокислоти (N-ацетилцистеїн, L-цистеїн, L-метіонін, L-лізин); вітаміни та вітаміноподібні речовини (B1, B2, В3, В5, B6, В12, фолієва, біотин, холін, С, Е, D3, бетакаротин, інозитол, параамінобензойна кислота) та мінерали (оксид магнію, кремнію діоксид, цинку сульфат, заліза фумарат, міді сульфат, марганцю сульфат, йод, натрію селенат, хром). З огляду на фармакологічні властивості, антиоксидантну, метаболічну та антиандрогенну активність дієтичної добавки Хеафолік® для чоловіків ми включили її до комплексної терапії пацієнтів з АГА.
Фітохімічні сполуки пропонують багатообіцяючий набір речовин, які надалі можуть бути перетворені на додаткові або альтернативні традиційним лікам та не мають побічних ефектів.

В 1936 Хейвус ввів поняття «лігнани» в хімію природних сполук. Як відомо, лігнани (група фенольних сполук рослинного походження) привернули увагу вчених як багатообіцяючі речовини, завдяки відкриттю їх протипухлинної, антиоксидантної та антиандрогенної активності [8]. Багато досліджень in vivo та in vitro показали здатність фенольних сполук інгібувати активність 5αR, як щодо 5αR 1-го типу, так і щодо 5αR 2-го типу, ймовірно, через їх структурну подібність із синтетичними інгібіторами 5αR [9]. Прикладом можуть бути дослідження in vitro з використанням різних типів клітинних ліній раку простати та дослідження in vivo з використанням моделей ксенотрансплантатів/індукованих пухлиною тварин, які виявили здатність поліфенолів як потенційних протипухлинних засобів, що впливають на різні механізми, включаючи інгібування проліферації, міграції та інвазії клітин, сприяння селективному апоптозу пухлинних клітин. Також, була продемонстрована здатність поліфенолів як потенційних інгібіторів 5αR природного походження, яка може чинити позитивний вплив на андроген-залежне прогресування раку простати [10].

Виявлено, що жирні кислоти, які за структурою відрізняються від будь-яких інгібіторів 5αR, також виявляють анти-5αR-активність, підтверджену кількома дослідженнями [11].

Відкриття антиоксидатних властивостей флавоноїдів у 1990-х роках підвищило інтерес до вивчення цих перспективних сполук. На сьогоднішній день відомо, що флавоноїди мають широкий спектр біологічних ефектів. Їхня виражена антиоксидантна дія змінює внутрішньоклітинні окислювально-відновні процеси в клітинах ВФ, знижуючи тим самим сприйнятливість рецепторного апарату клітин ВФ до негативних впливів внутрішнього та зовнішнього середовища [12, 13].

У дослідженнях продемонстровано, що флавоноїди пригнічують запалення шляхом блокади активності прозапальних цитокінів, стимулюють екстрацелюлярний матрикс білків в області ДС, надаючи прямий стимулюючий ефект на ріст волосся. Метаболічна дія флавоноїдів пов’язана зі стимуляцією синтезу білка та прискорення регенерації пошкоджених клітин, що має домінуюче значення при відновленні ВФ. Важливою є здатність флавоноїдів до капіляропротекції, покращуючи мікроциркуляцію крові [14, 15, 16].

Незаперечним є той факт, що ВФ є однією з найбільш метаболічно активних структур організму людини, які потребують певних компонентів та джерел енергії для адекватної продукції здорового волосся. Серед речовин, здатних виступати в ролі своєрідного будівельного матеріалу для структурних компонентів волосся та забезпечувати енергетичний супровід процесів синтезу специфічних цитокератинів, можна виділити сірковмісні амінокислоти (АК). Це дозволяє вважати, що для нормального формування волосся у ВФ необхідна достатня концентрація АК, яка забезпечується їх надходженням ззовні та адекватною засвоюваністю організмом. L-цистеїн – один з головних компонентів, донор атомів сірки, бере участь в синтезі ацетилхоліну. Цистеїн, наряду з гліцином і глутаматом, бере участь в утворенні глутатіону, ключової ланки антиоксидантної системи. Саме через сірковмісні амінокислоти глутатіон пов’язаний з обміном мембран, стан яких змінюється під впливом пошкоджуючих факторів. За участю цього механізму будь-який вплив може включати всю адаптивну систему в цілому [17].

Таким чином, мультифакторіальний вплив на метаболічні процеси та антиоксидантну систему ВФ за допомогою біологічно активних фіторечовин, АК та вітамінів необхідний для забезпечення повноцінного росту волосся, враховуючи високий метаболізм ВФ, велику швидкість мітоза, вищу ніж у будь-яких тканинах організму. Вищезазначене обумовлює потенційну роль метаболічної та антиоксидатної терапії в алгоритмах лікування АГА та поряд з фітоантиандрогенами, що здатні безпечно інгібувати 5αR може використовуватись для синергії традиційних терапевтичних стратегій. У цьому звіті наводиться наукове обґрунтування такого підходу, але є необхідність проведення подальших досліджень для оцінки ефективності комбінованих режимів.

Мета дослідження

Порівняльна оцінка комбінованого лікування андрогенетичної алопеції у чоловіків з використанням терапії з антиоксидантною та метаболічною активністю дієтичної добавки Хеафолік® для чоловіків порівняно з монотерапією міноксидилом.

Матеріали та методи:

Нами було проведено проспективне порівняльне обсерваційне дослідження. В дослідження було включено 40 пацієнтів чоловічої статі з діагнозом андрогенетичної алопеції від II до IV стадії відповідно до шкали Гамільтона-Норвуда. Пацієнти були випадковим чином розподілені на 2 групи. Пацієнти першої групи (І група) отримували стандартне лікування АГА згідно Європейських рекомендацій 2018 року (топічна терапія препаратом міноксидилу 5%). Пацієнти другої групи (ІІ група) отримували додатково зі стандартним лікуванням дієтичну добавку Хеафолік® для чоловіків протягом 6 міс. Період спостереження та контролю тривав 6 міс.

Критерії включення:

  • Чоловіча стать.
  • Вік понад 18 років.
  • Встановлений діагноз АГА (II-IV стадії включно, відповідно до шкали Гамільтона-Норвуда).
  • Наявність письмової інформованої згоди на участь в дослідженні, яка була отримана від пацієнта до початку будь-яких процедур, про розуміння всіх аспектів пов’язаних з дослідженням.

Критерії виключення:

  • Вік до 18 років.
  • Лікування топічними чи системними препаратами для лікування АГА, а також інших препаратів, які можуть потенційно впливати на перебіг АГА (препарати андрогенів, антиандрогенів, інші препарати, які можуть володіти андрогенною чи антиандрогенною дією, препарати стимуляторів росту (міноксидил та подібні засоби, в тому числі косметичні) менше ніж за 6 міс до включення в дослідження.
  • Наявність протипоказів до застосування препарату міноксидилу, а також до компонентів дієтичної добавки Хеафолік® для чоловіків.
  • Алергічні реакції до міноксидилу та/або компонентів дієтичної добавки Хеафолік® для чоловіків у анамнезі.
  • Наявність будь-якого стану, що може бути невиправданим ризиком та завдати шкоди здоров’ю пацієнта.
  • Гостра лихоманка, інфекційне захворювання чи операція протягом 6 місяців до включення в дослідження.
  • Гострі органічні захворювання на час спостереження.
  • Аутоімунне захворювання (активне або в анамнезі).
  • Захворювання печінки, нирок, порушення обміну речовин (активне або в анамнезі).
  • Тяжкі системні захворювання (ВІЛ, онкопатологія).
  • Інші причини випадання волосся, що ідентифікуються (гніздова алопеція, рубцеві алопеції, інші запальні захворювання шкіри голови).
  • Відсутність письмової інформованої згоди від пацієнта на участь в дослідженні.

Після підписання інформованої добровільної згоди на участь у проведенні дослідження пацієнтам було проведено огляд, стандартизоване фотографування, цифрова трихоскопія на апараті Fotofinder Medicam 1000 (Fotofinder GMBH, Bad Birnbach, Germany). Також проводилась оцінка морфометричних параметрів волосся, зокрема — щільність росту волосся, середній діаметр волосся, розподілення волосся в фолікулярних одиницях в двох зонах (ділянка маківки та лобна ділянки), з допомогою ПЗ TrichoScale AI (Tricholab LLC, Warsaw, Poland). Пацієнти групи І отримали рекомендації щодо стандартного протоколу лікування захворювання з використанням топічного розчину міноксидилу 5% 2 мл на добу впродовж усього періоду дослідження (6 міс). Пацієнти групи ІІ додатково отримували дієтичну добавку Хеафолік® для чоловіків, яку було рекомендовано приймати щоденно по 2 капсули протягом 6 міс. Усі досліджувані пацієнти спостерігалися в динаміці через 3 місяці та 6 місяців, під час контрольних візитів також проводилось фотодокументування, цифрова трихоскопія та підрахунок морфометричних параметрів волосся. Лікарська оцінка динаміки АГА проводилась на основі загальних знімків, трихоскопічних знімків, а також на основі динаміки морфометричних параметрів волосся таких як щільність росту волосся, середня товщина стержня волосся а також структура розподілу волосся в фолікулярних одиницях за кількістю волосин на фолікулярний юніт в андрогензалежних зонах в обох групах. Статистична обробка та підрахунок значення «p» проводились за допомогою програмного забезпечення Medcalc (MedCalc Software Ltd, Ostend, Belgium).

Результати та їх обговорення

У дослідженні взяли участь 40 пацієнтів чоловіків, які були розподілені на 2 групи. До групи І увійшли пацієнти віком від 25 до 49 років, середній вік становив 35,1 рік, до другої групи — пацієнти віком від 26 до 47 років, середній вік 35,4 роки.
В першій групі у 5 пацієнтів була II стадія АГА відповідно до шкали Гамільтона-Норвуда, у 15 пацієнтів III стадія. У другій групі II стадія була у 4 чоловіків, та III стадія у 16 чоловіків. Нами досліджувалась динаміка показників густоти волосся на досліджувальній ділянці, середній діаметр волосся та кількість волосин на фолікулярний юніт в андрогензалежній зоні.

Динаміка показників щільності росту волосся в андрогензалежних зонах в І та ІІ групі зображено в таблиці 1.

 I група2 група
І візитІІ візитІІІ візитІ візитІІ візитІІІ візит
Щільність росту волосся в зоні маківки, 1/см2145,8152,1158,7143,2155,4*160,1*
Щільність росту волосся в лобній зоні, 1/см2122,5130,1138,9118,3132,4*137,8*

*p<0,05;

Динаміка показників середнього діаметру волосся в андрогензалежних зонах в І та ІІ групі зображено в таблиці 2.

 I групаІІ група
І візитІІ візитІІІ візитІ візитІІ візитІІІ візит
Середній діаметр стержня волосся в зоні маківки, мкм53,454,156,251,255,4*56,1*
Середній діаметр стержня в лобній зоні, мкм49,151,153,148,351,7*52,8*

*p<0,05

Динаміка показників середньої кількості волосин на один фолікулярний юніт в андрогензалежних зонах в І та ІІ групі зображено в таблиці 3.

 I групаІІ група
І візитІІ візитІІІ візитІ візитІІ візитІІІ візит
Середня кількість волосин на 1 фолікулярний юніт в зоні маківки, шт1,641,711,741,611,731,78*
Середня кількість волосин на 1 фолікулярний юніт в лобній зоні, шт1,491,551,621,431,511,56*

*p<0,05;

В ході проведення дослідження ми спостерігали позитивну динаміку різного ступеню, а саме покращення густоти та товщини волосся у всіх без винятку пацієнтів починаючи з другого візиту що відображалось на оглядових фотографіях та трихоскопії.

Це було підтверджено динамікою показників густоти волосся та товщини волосся з допомогою кількісної цифрової трихоскопії. Покращення товщини волосся в зоні маківки в групі ІІ становило +9,5% і було більш достовірно кращим ніж у групі І (+5,2%). Покращення товщини волосся в лобній зоні в групі ІІ становило +9,3% і було більш суттєвим ніж у групі І (+8,1%), але це покращення не було статистично достовірним. Динаміка зміни показників середньої кількості волосин, що входять до одного фолікулярного юніту відмічалась в обох групах, на першому та другому контрольному візитах, але темпи зростання були вищі у групі ІІ. Так, в І групі показник середньої кількості волосин на фолікулярний юніт в зоні маківки зріс на 4,3% та 6% на першому та другому візиті відповідно, а у групі ІІ цей показник зріс на 7,5% та 10,5%. Динаміка аналогічних показників в лобній зоні для І групи склала +4% на перщому візиті та +8,7 на другому візиті, а в ІІ групі +5,6 та +9,1% відповідно. Статистично значуще покращення показника середньої кількості волосин на фолікулярний юніт в лобній зоні і в зоні маківки спостерігалось на другому контрольному візиті.

Динаміка покращення показників у відсотках відображена на графіках 1-3.

Динаміка покращення показників щільності росту волосся в андрогензалежних зонах в І та ІІ групі у відсотках зображено на графіку 1.

Динаміка покращення показників щільності росту волосся

Динаміка показників середнього діаметру волосся в андрогензалежних зонах в І та ІІ групі у відсотках зображено на графіку 2.

Динаміка покращення показників середнього діаметру волосся

Динаміка покращення показників середньої кількості волосин на один фолікулярний юніт в андрогензалежних зонах в І та ІІ групі зображено на графіку 3.

Динаміка покращення показників середньої кількості волосин

Зростання показника середньої кількості волосин на фолікулярний юніт позитивно корелює зі збільшенням щільності росту волосся, та говорить про збільшення кількості активно функціонуючих ВФ, та опосередковано може свідчити про елонгацію фази анагену, що вважається одним із критеріїв ефективного лікування АГА.

Краща динаміка досліджуваних показників в групі ІІ, що в комбінації з міноксидилом отримувала комплекс Хеафолік® для чоловіків, свідчить про позитивний вплив на лікування АГА від додавання до стандартного лікування дієтичної добавки з антиоксидантною та метаболічною активністю Хеафолік® для чоловіків. В ході проведеного дослідження у жодного пацієнта не спостерігалось побічних ефектів, які могли би бути потенційно бути пов’язаними зі застосуванням дієтичної добавки Хеафолік® для чоловіків.

Результат вимірювання морфометричних параметрів волосся

Результат вимірювання морфометричних параметрів волосся з допомогою ПЗ Trichoschale AI.

Звіт про дослідження Хеафолік для чоловіків
Звіт про дослідження Хеафолік для чоловіків
Звіт про дослідження Хеафолік для чоловіків

Репрезентативний пацієнт з І групи, первинний візит, перший та другий контрольні візити. Відмічається певне візуальне збільшення густоти та потовщення волосся в лобно-скроневій зоні на контрольних візитах.

Дослідження Хеафолік для чоловіків
Дослідження Хеафолік для чоловіків
Дослідження Хеафолік для чоловіків

Репрезентативний пацієнт з ІІ групи, первинний візит, перший та другий контрольні візити. Відмічається візуальне збільшення густоти та потовщення волосся в лобно-скроневій зоні на контрольних візитах.

Репрезентативний пацієнт з ІІ групи
Репрезентативний пацієнт з ІІ групи
Відмічається візуальне збільшення густоти, потовщення волосся

Репрезентативний пацієнт з ІІ групи, первинний візит, перший та другий контрольні візити. Відмічається візуальне збільшення густоти, потовщення волосся, та збільшення інтенсивності пігментації волосся в лобно-скроневій зоні на контрольних візитах.

Репрезентативний пацієнт з ІІ групи
Репрезентативний пацієнт з ІІ групи

Репрезентативний пацієнт з ІІ групи, цифрова трихоскопія на апараті FotoFinder Medicam 1000, збільшення 20х, первинний візит та другий контрольний візит. Відмічається збільшення густоти, потовщення волосся, та збільшення інтенсивності пігментації волосся в зоні маківки на контрольних візитах. (Ангіома в центрі досліджуваного поля зору дозволяє при повторних візитах повернутись на те ж саме місце для об’єктивності порівняння).

Висновки

Наше дослідження продемонструвало, що дієтична добавка Хеафолік® для чоловіків позитивно впливає на кількісні та якісні морфометричні показники росту волосся та прискорює динаміку настання покращення волосся на фоні стандартної терапії пацієнтів з АГА, зокрема топічним міноксидилом в порівнянні з групою, яка не отримувала препарат. Його додавання до схеми лікування АГА дозволяє покращити загальний результат та пришвидшити його досягнення. Комплекс добре переноситься та може бути рекомендований для призначення пацієнтам, які проходять лікування АГА.

Список літератури

  1. Kanti V, Messenger A, Dobos G, Reygagne P, Finner A, Blumeyer A, Trakatelli M, Tosti A, Del Marmol V, Piraccini BM, Nast A, Blume-Peytavi U. Evidence-based (S3) guideline for the treatment of androgenetic alopecia in women and in men — short version. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2018 Jan;32(1):11-22. doi: 10.1111/jdv.14624. Epub 2017 Nov 27. PMID: 29178529.
  2. Hamilton JB. Patterned loss of hair in man; types and incidence. Ann N Y Acad Sci. 1951 Mar;53(3):708-28. doi: 10.1111/j.1749-6632.1951.tb31971.x. PMID: 14819896.
  3. Norwood OT. Male pattern baldness: classification and incidence. South Med J. 1975 Nov;68(11):1359-65. doi: 10.1097/00007611-197511000-00009. PMID: 1188424.
  1. Rakowska A., Slowinska M., Kowalska-Oledzka E. et al. Dermoscopy in female androgenic alopecia: method standardization and diagnostic criteria. Int J Trichol. 2009; 1 (2): 123–30.
  2. Jaworsky C, Kligman AM, Murphy GF (1992) Characterisation of inflammatory infiltrates in male pattern alopecia: implication for pathogenesis. Br J Dermatol 127: 239–246
  3. Mahe YF, Michelet JF, Billoni N, Jarrousse F, Buan B, Commo S, Seint-Leger D, Bernard BA (2000) Androgenetic alopecia and microinflammation. Int J Dermatol 39: 576–584
  1. Upton J. H., Hannen R. F., Bahta A. W. et al. Oxidative stress-associated senescence in dermal papilla cells of men with androgenetic alopecia. J Invest Dermatol. 2015; 135: 1244–52.
  2. Salvamani S, Gunasekaran B, Shaharuddin NA, et al.: Antiartherosclerotic effects of plant flavonoids. Biomed Res Int. 2014;2014:480258. 10.1155/2014/480258 [PMC free article][PubMed] [CrossRef] [Google Scholar] [Ref list]
  1. HiipakkaRA, ZhangHZ, DaiW, etal.:Structure-activityrelationshipsforinhibitionofhuman 5alpha-reductasesbypolyphenols. Biochem Pharmacol. 2002;63(6):1165–1176. 10.1016/s0006-2952(02)00848-1 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar] [Ref list]
  2. Szliszka E, Helewski KJ, Mizgala E, et al.: The dietary flavonol fisetin enhances the apoptosis-inducing potential of TRAIL in prostate cancer cells. Int J Oncol. 2011;39(4):771–779. 10.3892/ijo.2011.1116 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]).
  3. RaynaudJP, CousseH, MartinPM:Inhibitionoftype 1 andtype 2 5alpha-reductaseactivitybyfreefattyacids, activeingredientsofPermixon.J Steroid Biochem Mol Biol. 2002;82(2–3):233–239. 1016/s0960-0760(02)00187-5 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar] [Ref list]
  1. Alan L. Miller. Antioxidant Flavonoids: Structure, Function and Clinical Usage. J Altern

Complement Med. 1996 Jul; 1 (2):103–111

  1. Prager N, Bickett K, French N, Marcovici G. A randomized, double-blind, placebo-controlled trial to determine the effectiveness of botanically derived inhibitors of 5-alpha-reductase in the treatment of androgenetic alopecia. J Altern Complement Med. 2002 Apr; 8(2):143-52.
  1. Dietary proanthocyanidins: occurrence, dietary intake, bioavailability, and protection against cardiovascular disease / S.E.Rasmussen [et al.] // Mol. Nutr. Food Res. – 2005. – Vol.49. – P.159–174;
  2. Polyphenolics in grape seeds-biochemistry and functionality / J.Shi [et al.] // J. Med. Food. – 2003. – Vol.6, N4. – P.291–299.
  1. Philpott MP, Kealey T. Metabolic studies on isolated hair follicles: hair follicles engage in aerobic glycolysis and do not demonstrate the glucose fatty acid cycle. J Invest Dermatol. 1991 Jun;96(6):875-9. doi: 10.1111/1523-1747.ep12475232. PMID: 2045676.
  1. Esteves, L.C.; Machado, C.O.; Gonçalves, L.C.P.; Cavalcante, V.F.; Obeid, G.; Correra, T.C.; Bastos, E.L. Structural Effects on the Antioxidant Properties of Amino Acid Betaxanthins. Antioxidants 2022, 11,2259. https://doi.org/10.3390/ antiox11112259